Холодний Яр. Сила нескорених

Кожна подорож залишає якийсь слід в душі. Іноді дуже яскравий. І тоді ми раптом замислюємося над тим, яке значення для нас мають відвідані місця, яку роль вони відіграють у формуванні наших почуттів і світогляду.
19 квітня в актовій залі школи джури і краєзнавці, хоч і втомлені далекою дорогою до географічного центру України, ділилися своїми емоціями та враженнями від поїздки із учителями й учнями 10В, 9Г та 7В класів. Таким чином, під час виховного заходу «Холодний Яр. Сила нескорених», організованого учителем історії й керівником гуртка Сиротою М.В., було підведено підсумок туристсько-краєзнавчого маршруту по Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин».
Учасники заходу подумки перенеслися в одне із сакральних місць сили і духу українців – урочище Холодний Яр. Тут вражає все: неймовірна природа із величними реліктовими лісами, цілющими джерелами й ставками, незвичайний рельєф з глибокими ярами та крутими схилами, своєрідна атмосфера, просякнута епохальними історичними подіями давнини й сучасності.
Холодний Яр завжди був центром непокори і народної вольниці різних поколінь. Але відомим його зробив гайдамацький рух ХVІІІ століття та славний Тарас Шевченко, оспівавши народний подвиг у поемі «Гайдамаки». Учасники експедиції неодноразово згадували пророчі слова великого поета із вірша «Холодний Яр»:
…Бо в день радості над вами
Розпадеться кара.
І повіє вогонь новий
З Холодного Яру.
Мабуть, недаремно саме ця місцевість стала епіцентром Коліївщини – найбільшого повстання проти польської шляхти під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти, що охопило зачну частину Правобережної України.
Як зазначили хлопці, головним місцем географічного відліку їхньої подорожі став Мотронинський монастир, в якому, за історичними свідченнями, послушником був Максим Залізняк і який у 1918-1921 роках став осередком українського повстанського руху проти загарбників на чолі з братами Чучупаками. З монастиря, який ще називають Мотриним, почалася власна автономія цього краю – Холодноярська республіка, гаслом якої було «Воля України або смерть!».
Підтримуючи козацькі традиції, джури від початку до кінця пройшли ритуал освячення зброї, отримали можливість доторкнутися до дуба Залізняка і напитися води з цілющого джерела, аби набратися сил і мужності. Піднявшись на вершину Семидубової гори, де за переказами місцевих жителів села Івківці були перепоховані Богдан Хмельницький та його син Тиміш, школярі відкрили для себе справжню красу і велич Холодноярського плато.
Неабиякі враження залишила зустріч хлопців із теперішніми захисниками України – бійцями 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр», яка майже рік носить це почесне найменування. Під час урочистостей поряд із прапором легендарного підрозділу з надписом «Ніколи назад!» розвивався і прапор рою «Сміливий вітер» Скадовської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3.
Кульмінацією зустрічі стало знайомство на березі Гайдамацького ставу із Андрієм Гасюком (позивний «Еверест») – воїном-легендою, молодшим лейтенантом ЗСУ, заступником командира механізованої роти із особовим складом, кавалером ордена «Народний герой України». У народі таких, як Андрій, називають «кіборгами». Він двічі обороняв Донецький аеропорт у 2014-2015 роках. Захищати летовище поїхав відразу після виходу з Іловайского котла.
«Еверест» – це втілення справжніх козацьких рис: високе чоло, довгий чуб, висока статура, сталеві м’язи, величезна кількість нагород і, головне, незламний український дух. «Я планую воювати до кінця – до перемоги. А ви, хлопці, добре вчіться, займайтеся спортом. Заради цього ми знаходимося там – на передовій», – такою була настанова джурам від Андрія Гасюка.

chevron-right chevron-left